Gandhiféle Eroszakmentes Harc Világnapja
A Szabadságért és a Demokráciáért Vietnámban
is 2002.szeptember 21.

FOLYAMODVÁNY - NYILATKOZAT
a világ államfoinek és kormányfoinek

· HOGY VÉGET ÉRJEN A SZABADSÁGÉRT ÉS DEMOKRÁCIÁÉRT FOLYTATOTT HÁBORÚ VIETNÁMBAN

· HOGY TISZTELETBEN TARTSÁK AZ ALAPVETO SZABADSÁG JOGOKAT, ÉS A POLGÁRI, POLITIKAI JOGOKAT, FIGYELEMBE VÉVE AZ EGYÉNI VALLÁSI HOVATARTOZÁST, ETNIKAI ÉS KULTURÁLIS IDENTITÁST

· HOGY TISZTELETBEN TARTSÁK A JOGSZERUSÉG ELVÉT ÉS AZ EMBERI JOGOK ZÁRADÉKÁT. E FOLYAMODVÁNY BENYÚJTÓJA VIETNÁM ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ

Mivel:


- Vietnám még mindig egypártrendszerre épülo ország, ahol minden politikai, gazdasági, szociális és intézményes szektort a „Vietnamese Fatherland Front" tart ellenorzés alatt - ahogy azt a 2002 május 28-ai választások is bebizonyították, melyek során a Vietnámiak számára kiderült, hogy nincs módjukban szavazni sem saját kormányukra, sem más pártra.

- Az ENSZ Emberi Jogok Bizottságának 75. ülésén hangot kaptak olyan aggodalmak, melyek szerint Vietnám nem biztosítja a Nemzetközi Szerzodésben foglalt Polgár- és Politikai Jogokat. Többek között, hangsúlyozottan kiemelték, hogy „a médiában nagy mértékben korlátozzák a szólásszabadság jogát [...] és hogy „hiányoznak az oshonos lakosokról, foként a Degarokról (Montagnard) szóló információk, mint ahogy azon intézkedésekrol sincs hír, amelyeket azért hoztak, hogy biztosítsák a 27.cikkelyben foglalt jogaikat, melyek szerint gyakorolhatnák kulturális hagyományaikat [...] további aggodalmak születtek a nyilvános gyülekezés és demonstrációk korlátozása miatt".

- Az etnikai kisebbségek (közismertebb nevükön Montagnardok) 2001 februárjában a Vietnámi Közép Felvidéken szervezett tömeges demonstrációit, melyekkel az osi, családi földek elkobzása, valamint a vallási üldözés ellen tiltakoztak, leverte a vietnámi hadsereg a Vietnámi Kormány utasítására.

- A Montagnardok a mai napig nem gyakorolhatják vallásukat, megtagadják tolük etnikai és kulturális identitásukat, és csak egyre súlyosbodik polgári-és politikai jogaik megsértésének mértéke.

- A vietnámi hatóságok, a társadalom elnyomását csak fokozzák azzal, hogy kínzási módokat alkalmaznak - többek között elektrosokkot használnak - bebörtönzött embereket tüntetnek el, templomokat és kegytárgyakat pusztítanak el, sot pénzjutalmat ígérnek a kambodzsai hatóságoknak ha elkapják és hazairányítják a vietnámi menekülteket.

- A hanoii hatóságok súlyosan korlátozzák az Internet használatot, sot még tovább akarják fokozni az Internet és általában véve a modern technológiák elfojtását és ellenorzését.

- Az Európai Bizottság nem régiben elfogadott egy új, Vietnámmal történo együttmuködési stratégiát 2002-2006 intervallumra, mely során az EU megközelítoleg 162 millió Euro értékben nyújt támogatást, melybol feltétlenül kell fordítani az emberi jogok és a demokrácia elosegítésére is. Az EU és Vietnám között megkötött együttmuködési szerzodésben azonban nem fordítottak figyelmet, vagy csak keveset, a demokratikus elvek és az emberi jogok tiszteletben tartására és elosegítésére, igaz az Európai Parlament már több ízben cenzúrázta a hanoii hatóságok azon törekvéseit, melyek a vietnámi nép alapveto szabadságjogait, polgári-és politikai jogait kívánták megsérteni.

- Az Európai Unió és Vietnám között megkötésre került Együttmuködési Szerzodések értelmében, már nem csak Vietnámra tartozik, hogy a fenn említett hatóságok tiszteletben tartják-e a demokratikus elveket és az emberi, polgár- és politikai jogokat, következésképpen a törvényszeruség elvét, hiszen közvetlenül az Európai Unió és állampolgárai is illetékessé váltak. Az Európai Bizottság rendszerint kivonja magát e téma alól, kezdve a Vietnámról szóló „Country strategy papers" iratokkal.

Mi, alulírottak,

Támogatjuk:
- Thich Quang Do a Vietnámi demokrácia érdekében írott folyamodványát. Thich Quang Do a Vietnámi Egyesült Buddhista Egyház (UBCV) vezetoje; folyamodványa, melyhez már számos nemzetközi méltóság, továbbá 300.000 vietnámi támogatását elnyerte, lehetoséget nyújtana arra, hogy egy igaz demokrácia megvalósuljon.

- A Folyamodvány, mely a Hanoii Kormánynak szól, és melyet 21 vietnámi disszidens aláírt, felszólítja „a Nemzetgyulést, hogy tartsa tiszteletben az Alkotmány által biztosított alapveto jogokat" és felkéri „a nemzetközi társadalmakat, hogy gyakoroljanak nyomást Vietnámra, hogy tartsa tiszteletben az Emberi Jogok Nemzetközi Nyilatkozata (Universal Declaration of Human Rights) és a Polgár-és Politikai Jogokról szóló Nemzetközi Egyezmény (International Covenant on Civil and Politcal Rights) - melyeknek Vietnám 1982 óta szerzodo tagja - által felállított alapveto emberi jogokra vonatkozó intézkedéseket.

Mélységesen aggódunk,

A Tiszteletreméltó Thich Tri Luc sorsa miatt, aki a Vietnámi Egyesült Buddhista Egyház tagja, és jelenleg törvényes menekült Kambodzsában; akinek hollétérol Phnom Penh irodája, mely az ENSZ legfobb Megbízottja a Menekültekért, képtelen információt beszerezni július 25 óta.

Dr. Nguyen Dan Que orvos helyzete miatt, aki 1990 májusában, az Emberi Jogokért folytatott Eroszakmentes Mozgalom Képviselojeként egy kiáltványt jelentetett meg, melyben kérte a hanoii rezsimet, hogy tartsa tiszteletben az alapveto Emberi Jogokat, fogadjon el egy többpárt rendszert és adja vissza a Vietnám nép szavazati jogát, hogy saját kormányformát választhasson szabad választásokon. Dr. Que-t kétszer bebörtönözték, 1978 februártól 1988 februárig, majd 1990 júniusától újból, 1998 augusztusáig, összesen 18 évre, és börtönbüntetése legnagyobb részét elszigeteltségben kellett letöltenie. Jelenleg Dr. Que házi orizetben van.

Elítéljük

- Thaddeus Nguyen Van Ly atya unokaöccseinek, Nguyen Truc Cuong és Nguyen Vu Viet önkényes orizetbe vételét.

- A Nagytiszteletu Thich Huyen Quang, a Vietnámi Egyesült Buddhista Egyház Pátriarkájának fogvatartását, akit vádemelés nélkül tartóztattak le és 20 év alatt egyszer sem engedtek bíróság elé, aki 1997-ben szabadult, de azóta sem hagyhatja el az orizetet. Továbbá elítéljük a Tiszteletreméltó Thich Quang Do orizetbe vételét, aki ugyan amnesztiát kapott 1998-ban 20 évi fogvatartás után, de további 2 év adminisztratív letartóztatásra ítéltek, miután megpróbálta meggyógyítani a beteg Pátriarkát.

- A keresztények üldözését, különösen Nguyen Van Ly Atya 2001 május 17-ei bebörtönzését saját vallásának gyakorlásáért.

- Azon hívok üldözését, akik „el-nem-ismert" vallási nézeteket vallanak, ezek kiváltképpen Chao Dai Egyház, Hoa Hao Egyház és a Közép Felföldi Protestáns Egyházak követoi.

Kérjük

a Vietnámi Kormányt:

* Hogy tartsa be, késedelem nélkül, az ENSZ Emberi Jogok Bizottságának 75. ülésén tett felterjesztéseket.

* Hogy engedjen szabadon minden vallási hovatartozásáért bebörtönzött foglyot, foként a Nagytiszteletu Thich Huyen Quang-ot, a Tiszteletreméltó Thich Quang Do-t, Li Atyát és Dr. Nguyen Dan Que-t.

* Hogy biztosítsák a polgár-és politikai jogok és az egyéni - vallási, etnikai és kulturális - alapveto szabadságjogok teljesköru gyakorlását, a nemzetközi egyezményeknek megfeleloen, foleg a vallásszabadságot illetoen, ideértve az etnikai kisebbségeket, mint például a Montagnardokat.

Az Európai Unió Tanácsát és Bizottságát:

* Hogy hagyjanak fel a toleranciával, melyet az egyre rosszabbodó politikai, társadalmi és intézményes helyzet iránt tanúsítanak, hisz az együttmuködési egyezmények szerint ki kellett volna mozdítaniuk azt pozitív irányba, hogy az alapveto szabadságjogok, polgár-és politikai jogok és emberi jogok nagyobb tisztelet kapjanak.

* Hogy nyújtsanak be egy jelentést az Európai Parlamenthez 2002 vége elott az új rendszabályokról és jelentsék a Vietnámi Kormánynak az EU abbéli szándékát, hogy lépéseket tesz arra, hogy felfüggessze az Együttmuködési Egyezményt, amennyiben mostantól a 2002-es év végéig a vietnámi hatóságok nem tesznek eleget jelen követelményeknek.

A Demokrata Országok Kormányait:

* Hogy kötelezzék el magukat minden nemzetközi fórumon és kétoldali üzleti kapcsolatukban arra, hogy sürgetik a Vietnámi Kormányt, hogy tartsa tiszteletben a nemzeti és nemzetközi törvényességet az alapveto emberi jogokra vonatkozóan, kezdve a polgári-és politikai jogokkal.

* Hogy járuljanak hozzá ahhoz, hogy a „Community of Democracies" Második Miniszteri Konferenciájának idején Vietnámban megerosödjön a demokráciához való jog. Ez a konferencia Szöulban kerül megrendezésre (2002. November 10-12), és több mint 100 ország Külügyminisztere fog részt venni rajta, hogy megvitassák a globalizáció és a demokrácia kérdését.



Aláírom a folyamodványt
Részt fogok venni a Gandhiféle Ersozakmentes Harc Világnapján